Biały licznik w Simsonie skuterze

Wykonanie białej tarczy jest proste, szczególnie jeśli weszliście na tą stronę ponieważ umieściłem na stronie obraz białej tarczy, którą trzeba wydrukować przy pomocy drukarki atramentowej. Aby ściągnąć białą tarczę, kliknij na odnośnik poniżej.

Biały licznik w moim simsonie skuterze
Biała tarcza do simsona skutera (28.6 kB)

Tarczę trzeba wydrukować za pomocą programu, który skaluję wydruk według jego rozdzielczości DPI. Polecam wam ściągnąć przeglądarkę multimedialną IrfanView ze strony http://www.irfanview.com (freeware). Skalowanie obrazka obsługuje również Word i edytory grafiki.
Przystępujemy do demontażu licznika z pojazdu. Przy odłączaniu przewodów należy uważać aby nie pomylić się później przy montażu. Gdy mamy wyjęty licznik, odkręcamy wskaźnik od wewnątrz pudełka. Mając wydrukowaną tarczę musimy powycinać otwory na licznik km, wskazówkę i podświetlenie (są one zaznaczone). Następnie należy wyjąć kolorowe plastiki na lampki i dopiero po dopasowaniu tarcz można wyciąć otwory na te lampki. Całą tarczę należy dociąć tak, aby nie zostały czarne przestrzenie na rogach licznika.
Teraz można przykleić białą tarczę. Przed tym należy wyjąć wskazówkę, a jeśli się boisz że coś zniszczysz, to możesz naciąć tarczę od dołu do otworu na wskazówkę.

Kolorowe podświetlenie

Można pomalować żarówkę specjalną farbą, ale ona trochę kosztuje. Najtrudniej zrobić coraz popularniejsze niebieskie podświetlenie. Najlepsze niebieskie światło można uzyskać tylko z niebieskiej diody. Aby zamocować taką diodę trzeba ją wbudować w oprawkę do żarówki wraz z rezystorem ograniczającym. W liczniku trzeba w uwypukleniu na żarówkę, od wewnątrz przykleić element, który będzie odbijał światło np. folię aluminiową, biały papier.
Ja zrobiłem dla kolegi podświetlenie ultrafioletowe, dzięki czemu biała tarcza świeci "ultraniebieskim" kolorem, jednak jaskrawość świecenia jest mniejszy niż oryginalna niebieska żarówka.
Warto też pokombinować z wymianą trudno dostępnych żaróweczek na żarówki o mocy 2 W. Potrzebne są do tego metalowe oprawki do żarówek.